RNAi [he/him]@hexbear.net to chapotraphouse@hexbear.netEnglish · 11 days agoHousehold economy for muricans:hexbear.netimagemessage-square62fedilinkarrow-up1159arrow-down11
arrow-up1158arrow-down1imageHousehold economy for muricans:hexbear.netRNAi [he/him]@hexbear.net to chapotraphouse@hexbear.netEnglish · 11 days agomessage-square62fedilink
minus-squareWafflesTasteGood [he/him]@hexbear.netlinkfedilinkEnglisharrow-up92·11 days ago and still profit $12.40 Yeh, nothing but ingredients go into the cost of the product. They hammer that in to you in Econ 101.
minus-squareTommyBeans [they/them, he/him]@hexbear.netlinkfedilinkEnglisharrow-up50·edit-211 days agoI think this is a common opinion, whenever I talk about labor costs peoples eyes glass over
minus-squareGeneralSwitch2Boycott [none/use name]@hexbear.netlinkfedilinkEnglisharrow-up20·edit-25 days agodeleted by creator
minus-squareGeneralSwitch2Boycott [none/use name]@hexbear.netlinkfedilinkEnglisharrow-up25·edit-25 days agodeleted by creator
minus-squareComradeSharkfucker@lemmy.mllinkfedilinkEnglisharrow-up11arrow-down1·11 days agoUnironically yeah
Yeh, nothing but ingredients go into the cost of the product. They hammer that in to you in Econ 101.
I think this is a common opinion, whenever I talk about labor costs peoples eyes glass over
deleted by creator
deleted by creator
Unironically yeah